Chcete ušetřit na energiích? Díky spolupráci ministerstev a stavební spořitelny to půjde

Význam energetické úspory a snižování energetické náročnosti bytů a domů nebyl nikdy aktuálnější, proto v reakci na tuto naléhavou potřebu se Ministerstvo financí, Ministerstvo životního prostředí a stavební spořitelny spojily v ambiciózním partnerství. Společně připravují systémové řešení, které urychlí zelenou transformaci a umožní občanům snížit energetickou náročnost svých domovů a zároveň ušetřit náklady na energie. Jak to bude probíhat a kdy tato možnost nastane? To se dozvíte v dnešním článku.

Chcete ušetřit na energiích?


Ochrana životního prostředí i snížení energetické chudoby

"Chceme rozšířit okruh lidí, kteří se díky dotačním programům Státního fondu životního prostředí ČR a dostupným úvěrům stavebních spořitelen budou moci pustit do energeticky úsporných renovací svých domů a snížit si tak měsíční náklady na energie.”, uvedl ministr životního prostředí Petr Hladík. Ambiciózní plán by měl snížit počet domácností, které ohrožuje energetická chudoba, a současně zlepšit kvalitu životního prostředí.

Vítané změny a podpora investic

Partnerství ministerstev a stavebních spořitelen by mělo nabídnout občanům České republiky možnost získání podpory při investicích do oprav nemovitostí, které zařídí energetické úspory domácnosti. Toho docílí zejména podporou stavebního spoření, podporou vstupu stavebních spořitelen do programů, které souvisí s energetickou úsporou domácností nebo maximalizováním kompatibility dotačních programů.

Energetické úspory jsou na dosah

Tato spolupráce má začít fungovat již od 1. ledna 2024, což by mohlo výrazně zjednodušit přístup občanů k financování energetických úspor a dotacím. Očekává se, že toto partnerství bude mít pozitivní vliv na snižování energetické náročnosti domácností a na zvýšení zájmu občanů o energetické úspory.

Trend bude zřejmě sílit

Ke konci roku 2022 měly stavební spořitelny zaznamenat více než tři miliony smluv v rámci spoření a k tomuto datu bylo čerpáno i 476 tisíc úvěrů, z toho polovina těchto úvěrů, které byly poskytnuty v průběhu předchozího roku, byla určena na projekty, které se týkaly renovací a rekonstrukcí vlastního bydlení. Mnoho z těchto projektů mělo za cíl právě snížení energetické náročnosti domácností.

Prognózy naznačují, že tento trend bude pokračovat a sílit, přičemž uzavřená dohoda mezi stavebními spořitelnami a ministerstvy by mohla v tomto ohledu sehrát klíčovou roli. Pokud tedy máte zálusk na podobnou rekonstrukci, jistě nezapomeňte využít nabízeného programu a šetřit nejen životní prostředí, ale i svojí peněženku.


Zpět na výpis článků