ČNB zrušila limit úvěrového ukazatele DSTI, očekává se zvýšení počtu úspěšných hypotečních žadatelů

V kontextu aktuální situace se zvýšenou inflací a stoupajících úrokových sazeb, přišla Česká národní banka (ČNB) s neočekávaným rozhodnutím - zrušením limitu úvěrového ukazatele DSTI (Debt Service to Income), který stanovoval podíl celkové výše všech měsíčních splátek na čistém měsíčním příjmu žadatele o úvěr. Co to znamená pro nové žadatele o hypotéku? Obávat se nemusíte, na místě jsou oslavy!

Zrušení úvěrového ukazatele


Centrální bankéři dříve určili, že horní hranice ukazatele DSTI by měla být 45 procent, přičemž pro žadatele mladší 36 let byl tento limit zvýšen až na padesát procent. Avšak od července již tento limit nebude platit. Proč? Guvernér České národní banky, Aleš Michl, uvedl, že v kombinaci s vyššími úrokovými sazbami se stal tento ukazatel méně relevantní.


Zájemci o nové bydlení, radujte se

Expertka na hypotéky ze společnosti Sirius Finance, Lucie Drásalová, věří, že odstranění limitu DSTI může vést k významnému nárůstu počtu žadatelů, kteří úspěšně získají hypoteční úvěr. Podle jejího názoru byl DSTI klíčovým faktorem, rozhodujícím o schválení hypotéky. Při úrokových sazbách okolo šesti procent se lidé přizpůsobili a s ostatními parametry neměli zásadní problémy - proto se očekává, že rozhodnutí České národní banky opět oživí hypoteční trh a usnadní klientům cestu k získání hypotéky a jejich vysněného bydlení. Nárůst úspěšných žadatelů proto může být opravdu významný.


A co zůstalo při starém?

A co musí tedy zájemci o hypotéku od července splnit? Limit pro ukazatel LTV (Loan to Value), který určuje poměr výše hypotečního úvěru a hodnoty zastavené nemovitosti, zůstává na 80 procent, resp. 90 procent pro žadatele mladších 36 let. Stejně tak zůstává v platnosti limit DTI (Debt to Income), který vypovídá o celkovém dluhu.

Potřebujete zajistit poradenství pro získání hypotéky nebo najít relevantní informace o aktuálním stavu na poli nemovitostí? Nebojte se nás oslovit a rádi vám najdeme nemovitost snů pro vás i vaši rodinu.


Zpět na výpis článků