Co potřebujete vědět, pokud si chcete nechat udělat hrubou stavbu domu?

Plánujete si nechat postavit dům a rozhodujete se mezi hrubou stavbou a stavbou na klíč? Zatímco u stavby na klíč vám odpadá řada starostí, hrubá stavba vám poskytuje trochu více kreativní svobody. Co přesně však hrubá stavba obnáší?

hrubá stavba domu


Co to znamená hrubá stavba?

Hrubá stavba domu je podle wikipedie „nedokončená stavba bez finálních povrchů“, zatímco u domu na klíč vám stavební firma rovnou předá hotový dům i s interiérem. Záleží však na standardu dané stavební firmy, co pro ně hrubá stavba vlastně znamená. Proto je třeba si s firmou důkladně projít smlouvu a zjistit, co všechno v tomto rámci nabízí a co už je nadstandard. Hrubá stavba by však, opět podle wikipedie, měla být stabilní a nemělo by do ní zatékat.

Do hrubé stavby obecně patří zemní práce, stropy, nosné stěny, příčky, střecha včetně krytiny apod. Některé firmy k tomu také připojují zateplení, schodiště nebo instalaci oken a dveří, ale většinou se jedná už o nadstandardní služby.

Existuje také rozdíl mezi zděnými a dřevěnými domy. U dřevěných domů se totiž do hrubé stavby nezahrnuje základová deska (odpadá zde tedy i hydroizolace). U dřevostaveb, které se montují, tedy budete nejprve potřebovat jinou firmu, která vám základovou desku provede.

Co se týče interiéru, zbytek těchto dokončovacích prací už bude na vás. Pokud zvolíte hrubou stavbu hlavně kvůli ceně, zamyslete se, zda na tom skutečně ušetříte. Stále vás něco bude stát materiál, a navíc to teď budete vy, kdo ponese odpovědnost za to, když se něco udělá špatně. Stavba svépomocí navíc bude vyžadovat více vašeho času.

Jelikož je stavba domu důležitým krokem, najděte si spolehlivou firmu ať už se rozhodnete pro hrubou stavbu nebo stavbu na klíč. Pokud máte šikovné ruce, možná se v dokončovacích pracích vyžijete, ale zvažte své časové možnosti a připravte si nervy ze železa, protože je možné, že ne vše vám půjde od ruky tak, jak byste si představovali.


Zpět na výpis článků