I když zvýšení úrokových sazeb zajímá zejména ty, kteří žádají o hypotéku na společné bydlení, vyšší sazby se týkají i těch, kteří už hypotéku pár let splácí. Pokud vám v tomto nejistém období končí garance úrokové sazby, zbystřete. Přinášíme pár tipů a praktických příkladů, které vám pomohou zorientovat se v této náročné situaci.
Pokud vám v tomto roce končí fixace úrokové sazby, mohlo by to znamenat nemalé narušení vašeho rodinného rozpočtu. Nejste v tom ale sami - podle odhadů se jedná asi o 40 tisíc hypoték, které se v letošním roce potýkají s ukončením fixace. Před pěti lety se úrokové sazby pohybovaly okolo 1,89 %, aktuální čísla jsou ale mnohem vyšší, a to okolo 5,89 %. I když je rozdíl opravdu vysoký, je bohužel nutné počítat s jeho dalším růstem.
Ať už je výše vaší hypotéky či doba splatnosti jakákoliv, jistě pocítíte nemalý nárůst měsíční splátky. Pokud budeme počítat, že v roce 2017 byly úrokové sazby sjednány na 1,89 %, bezdětný pár s hypotékou na dva miliony korun a se splatností 20 let si při aktuální úrokové sazbě 5,89 % připlatí o více než 30 % původní splátky. Hůře na tom bude rodina s hypotékou 5 400 000 a splatností 25 let, kdy zaplatí o 40 % více než doposud. Z těchto modelových případů je tedy zřejmé, že se může jednat o velmi náročnou situaci, která rodinný rozpočet skutečně poznamená.
Jestli je pro vás ukončení fixace hypotečního úvěru palčivým tématem, jednejte. Dobrým krokem je oslovení vaší současné banky pro získání co nejlepších podmínek či porozhlédnutí se po nabídkách jiných bank, které by vám mohly nabídnout zajímavější varianty. Pokud této problematice příliš nerozumíte nebo se vám jednoduše nechce ztrácet čas nad schůzkami v bankách, je dobré oslovit realitního makléře, který spolupracuje se všemi bankami. Díky tomu získáte přehled o aktuálních nabídkách a budete mít větší možnost výběru.
I když tato situace může být pro vás velmi náročná, je dobré nenechávat samotné řešení na poslední chvíli. Jen tak si budete moci zajistit co nejlepší podmínky.