Konec pohody na českých chalupách? Poraďte si s inflací!

Zdražování služeb a výrobků se dotklo každého z nás. V České republice nebude člověk, který nepocítil sílu zvyšující se inflace a dalších faktorů. Vyšší ceny se úzce pojí i s bydlením a podle hypotečních specialistů jsme nejdražší destinací pro bydlení ve střední Evropě. Jak se připravit na následující dny, když se na vás valí složenky dokonce ze dvou nemovitostí?

Rostoucí inflace

Velká města, drahé byty

Hledali jste byt v Praze? Pak jistě víte, že nový byt o výměře 60 m2 se pohybuje okolo 147 měsíčních hrubých platů. O trochu lepší situace panuje v Bratislavě, kde se cena pohybuje okolo 133 měsíčních platů, lépe se mají ve Varšavě či v Budapešti, kde se pohybujeme v průměru kolem 95 měsíčních platů. Vysoké ceny na našem území nejsou ale spjaty pouze s Prahou - např. ceny bytů v Brně se pohybují okolo 90 tisíc korun za m2, u novostaveb je ale situace ještě horší.

Inflace nebezpečně roste

To, že není úplně nejlepší čas na pořízení nového bydlení, ukazuje i zdražování energií a vysoké ceny stavebního materiálu. Každá desátá domácnost v Česku aktuálně utrácí více než 40 % svých příjmů za bydlení, což znamená až 540 tisíc domácností, které se aktuálně potýkají s nadměrnými náklady na bydlení. Tuto těžkou situaci mnozí řeší stěhováním do menších měst a vesnic, kde nepanují tak vysoké náklady na život.

Češi a chataření

Češi jsou milovníci chat, o čemž mluví i čísla. Chatu nebo chalupu vlastní 1,3 milionu Čechů. I když vidina odjezdu z horkého sídliště do vlahé přírody v okolí chalupy je příjemná, dvojnásobné náklady už tak dobré nejsou. Je tak možné, že čtvrtinu Čechů bude brzy trápit dilema, zda si udržet byt ve městě nebo jej prodat a zůstat natrvalo na chalupě.

Pandemie změnila bydlení i postoj k životu

Chalupy Čechů už ale dávno nejsou pouze víkendovou záležitostí. Podle průzkumu společnosti STEM/MARK je 60 % takových nemovitostí celoročně obyvatelných a jejich vybavení je plnohodnotné jako u celoročně obývaných bytů. K tomu jistě pomohla i opatření v rámci pandemie, kdy se Češi uchýlili na své chaty, kde trávili nejen svůj home office, ale i volný čas se svou rodinou.

Řešení nebude jednoduché, ale realizovatelné

Jak si tedy v této situaci poradit? I když dvojité náklady za energie, daně a další poplatky nejsou příjemnou záležitostí, mohou se stát dobrým motivem pro změnu. Pokud pro vás není z dlouhodobého hlediska udržitelné vlastnit obě nemovitosti, je dobré zvážit, zda si nechat byt a prodat chalupu či naopak. Získaný finanční polštář bude do budoucna skvělou jistotou.

I když se nejedná o lehkou životní situaci, jistě ji zvládnete. Pokud si nevíte rady, je dobré poradit se s odborníky, kteří vás podpoří a zkusí s vámi vymyslet adekvátní řešení.


Zpět na výpis článků