Kontejnery: Vysněné bydlení nebo špatná investice?

Pokud se rozhlížíte po vlastním bydlení a na klasickou novostavbu vám nezbývají finanční prostředky, zajímavou variantou může být i kontejnerové bydlení. To nabízí mnoho výhod, včetně rychlosti stavby a možnosti přístavby v případě, že se vaše rodina rozroste o více členů. Jak kontejnerové stavby fungují a jedná se o variantu právě pro vás?

Kontejnery na bydlení


Levnější bydlení i možnost přístavby

Modularita je největší přidanou hodnotou kontejnerového bydlení. I když se v Čechách nejedná o nejrozšířenější variantu, díky svým vlastnostem se kontejnerové stavby dostávají do pole zájmu i v našich končinách. Stavět je možné jak do šířky, tak i do výšky, proto nejste nijak omezeni ani v případě menšího pozemku. Co se týče cenové relace, stavba bývá zhruba o 25 - 40 % levnější než klasické novostavby.

Upcyklace kontejnerů

Odkud kontejnery pochází? Používají se zejména při přepravě zboží v rámci lodní dopravy. Využívají se ale i pro výstavbu kanceláří, skladování nebo jako dočasné ubytovny na stavbách. Kontejnerové domy jsou daleko ekologičtější variantou než klasické domy, a to díky upcyklaci, která využitím lodního kontejneru vzniká. Ocenit můžete i jednoduchou přemístitelnost, kdy se kontejner nemusí zapouštět do země, ale postaví se na zapuštěné patky, k čemuž není potřeba stavební povolení. Pokud ale vaše bydlení sestává z více bloků, je ideální vaše kontejnerové bydlení zapustit raději do země.


Výroba nového bydlení

Pokud se rozhodnete ke koupi kontejneru, možná vás zajímá, jak se kontejner upravuje pro potřeby bydlení. Vybraný kontejner se stává nosnou konstrukcí vaší stavby, do které se vyřežou díry na okna a dveře. Poté je nutné kontejner řádně zaizolovat, rozvést sítě a postavit v něm příčky pro jednotlivé místnosti. Následuje řešení interiéru včetně obložení stěn, které se komunikuje s budoucími majiteli. Exteriér kontejneru nechávají majitelé často neobložený, pouze jej natřou vybranou barvou. Další variantou je obložení dřevem, kdy kontejner není k rozeznání od klasické dřevostavby. Když je kontejner hotový, převeze se na pozemek a položí se na betonové patky.


Vybavení jako v klasickém bydlení

Zajímavá je i otázka vytápění. Pro kontejnerové stavby se využívají zejména elektrické přímotopné konvektory, ale nemusíte se bát instalovat ani krbová kamna, podlahové topení nebo třeba stropní sálavé panely. Co se týče dalšího vybavení a různých vychytávek, vše je ve vašich rukou, a tak je možné přidat veškeré prvky, které můžeme najít i v klasických domech.


Cena i rychlost stavby rozhodně potěší

Zaujalo vás kontejnerové bydlení? Pak vás bude jistě zajímat i cena. U kontejnerového domu s plochou 30 m2 z jednoho bloku se může jednat o cenu okolo půl milionu korun. Pokud jste větší rodina a potřebujete více prostoru, dům o ploše 60 m2 a velikosti 3+kk můžete získat zhruba za milion a čtvrt. Realizace přitom netrvá déle než pár týdnů a vy se budete moct brzy stěhovat. Pozor si ale dejte v případě nutnosti čerpání hypotéky, jelikož ne všechny banky poskytují úvěr na tento typ stavby.

Kontejnerové bydlení nabízí mnoho za poměrně příjemnou cenu, takže pokud se vám tento typ stavby líbí, zkuste tuhle variantu přinejmenším zvážit.


Zpět na výpis článků