Koupit či nekoupit aneb jak bude vypadat realitní trh v roce 2022?

Přemýšlíte nad koupí nemovitosti, ale brání vám aktuální situace na trhu? Podle České národní banky jsou nemovitosti aktuálně nadhodnoceny až o 25 %. Co tedy čeká český realitní trh v roce 2022? Zastaví se vzrůstající trend nebo se dočkáme zlevnění?

hrubá stavba domu


Vysoké ceny realit zapříčinily velmi příznivé podmínky pro získání hypotéky v minulých letech, s čímž se pojí i enormní zájem o nemovitosti. Lepším podmínkám u nás ale nyní pomalu odzvonilo. Rostoucí sazby ČNB korigují možnosti dosáhnutí na hypoteční úvěry, úrokové sazby jdou prudce nahoru a my stále nepozorujeme snížení cen.

Stálé ceny nemovitostí

Proč tedy nedochází ke zlevňování realit? Na vině je mnoho faktorů, mezi které patří zejména vyšší poptávka než nabídka nebo odchylky při výrobě jednotlivých stavebních komponentů kvůli pandemii koronaviru. Díky tomu se u nás za rok postaví pouze pětina nemovitostí, než je skutečně aktuálně potřeba. Ničemu nepřispívá ani fakt, že v minulém roce vzrostla cena stavebních materiálů i prací cca o 17 %.

Úrokové sazby jdou nemilosrdně nahoru

Tlumení inflace ze strany ČNB nese své následky, které se citelně projeví zejména v podobě získání hypotéky. Úrokové sazby jsou teď opravdu vysoké, a to více než 4 %. Zpřísňují se ale i další podmínky pro získání financí na vaši vysněnou nemovitost, např. nutnost mít 20 % vlastních zdrojů pro nákup nemovitosti. U hypotéky 8 000 000 Kč je nutné mít našetřeno 1 600 000 Kč. Oproti původním 10 %, které panovaly do dubna 2022, se jedná o výraznou změnu. Když takový obnos nemáte, je nutné daných 20 % ručit majetkem, který této ceně odpovídá, jinak se hypotéky nedočkáte.

S návštěvou banky neotálejte

Zvolili jste vyčkávací strategii? Vyhlídky na konec roku 2022 nejsou o nic víc příznivější. Predikcí je, že se úrokové sazby budou pohybovat okolo 5,6 %, což pro budoucí žadatele nejsou dobré zprávy. Pokud vás začíná tlačit čas, raději zvažte kratší dobu fixace a využijte nižší sazby hypotečních úvěrů, které zatím panují.

Ochraňte své finance před inflací

Možná není vaším záměrem koupit nemovitost k bydlení, ale k uložení financí, které by jinak zůstaly ležet na běžném účtu. V takovém případě vás možná potěšíme. Zhodnocení nemovitosti se pohybuje za posledních 10 let okolo 90 %. Oproti tomu zlato, které je hojně využívanou komoditou k uložení přebývajících peněz, kleslo za posledních 10 let o 6 %. Zdá se tedy, že boj s inflací, která je aktuálně 9,9 %, můžete obstojně vyhrát, když vsadíte na uložení finančních prostředků do realit.

I když podmínky pro získání nemovitosti mohou být poněkud náročné, věříme, že nákupu vaší vysněné nemovitosti nebude stát nic v cestě.


Zpět na výpis článků