Kupujete starší nemovitost? Nezapomeňte započítat i cenu rekonstrukce

Starší dům nebo byt vyžaduje většinou pořádnou rekonstrukci. Nejedná se ale pouze o kosmetickou záležitost, protože se obvykle musí jít pořádně do hloubky. Nové rozvody, omítky nebo změna dispozic jednotlivých místností zažije nejedna rekonstrukce, proto je dobré využít odborníky z řad projektantů, stavařů či statiků.

Nákup starší nemovitosti


Kupní cena nemovitosti není jediný náklad, který vás čeká

I když se kupní ceny nemovitostí zdají nyní abnormálně vysoké, rekonstrukce starších nemovitostí se může ještě prodražit. Se změnami interiéru, rozvodů nebo dispozic se načítají položky za práci i materiál. Abychom předešli nepříjemným překvapením, je dobré spojit se s odborníky, kteří dokáží predikovat cenu změn, případně přijít na jejich nejefektivnější řešení.

Vsaďte na kvalitní smlouvu

Převedli na vás nový byt či dům? Gratulujeme. Nyní můžete začít s rekonstrukci a hledat firmu, která vám s rekonstrukcí pomůže. Aby vše probíhalo tak, jak má, je důležité zajistit stavebně-technický dozor a uzavřít smlouvu o dílo, která bude jasně vymezovat podmínky a pravidla provedení rekonstrukce. Dbejte na to, aby smlouva byla šitá na míru vaší situaci, proto nestahujte z internetu a investujte do práce právníka. Pokud vám smlouvu nabízí sama stavební firma, je dobré zvážit, zda je skutečně výhodná pro obě strany.

Nutný obsah smlouvy aneb jak předejít sporům

Každý ví, že součástí takové smlouvy musí být základní identifikační údaje obou stran, nicméně co dál? Důležité je zejména vymezení díla, tedy specifické uvedení prací, které má stavební firma vykonat. Je dobré přesně vypsat jednotlivé úkony, jinak později nebude možné vyžadovat reklamaci. Nezapomeňte uvést ani přesné termíny, časový harmonogram a platové podmínky, včetně výplaty záloh na stavební materiál či pronájem strojů. Myslete i na předávací protokol, který je ideální sepsat nejen na konci rekonstrukce, ale i při odevzdání jednotlivých etap.

Vícepráce mohou překvapit

Jak ale řešit situaci kolem vícepráce? Doporučení od právníků je jasné - vytvořte separátní dohodu a pro případ nedodržení termínů, dohodnuté kvality nebo vybraných předmětů sjednejte smluvní pokutu. Bez smluvního zajištění se jen těžko doberete uhrazení reklamací nebo jejich kompenzace.

Rekonstruujete bez smlouvy? Pak vše dobře ukládejte

Jestli jste v situaci, kdy rekonstruujete, ale nemáte aktuálně smlouvu o dílo, lze ji uzavřít i ústně. V takovém případě se ale velmi těžko dokazuje, co vše jste se stavební firmou dohodli a co není vyřešeno včas. Proto je dobré si veškeré podklady, jako jsou doklady, e-maily objednávky nebo faktury ukládat. Dobré je vést také stavební deník nebo vytvářet řádnou fotodokumentaci

Díky jasně vymezené smlouvě můžete předejít nejen zdlouhavému čekání při dodání rekonstrukce stavební firmou, ale i případným tahanicím před soudem, které většinou stejně nevyhraje ani jedna strana. Proto je dobré problémům spíše předcházet a obrátit se na služby dobrého právníka.


Zpět na výpis článků