Malý byt je potřeba zařizovat s rozumem

Ceny energií i nemovitostí jdou stále nahoru, do popředí zájmu se tak dostávají malé byty. Nejžádanější jsou 2+kk, při jejich zařizování je však potřeba využít každý centimetr.

Malý byt

Zatímco domy se podle Českého statistického úřadu v současné době staví nejvíce v dispozici 4+1 s obytnou plochou 80 m2, u bytů převládá kategorie 2+1 s obytnou plochou kolem 50 m2 a menší. To je dostačující pro pár bez dětí, kdy si z jedné místnosti vytvoří ložnici a druhou využijí jako obývák, pracovnu a kuchyň dohromady. Pokud ale v tak malém bytě chceme bydlet i s dětmi, musíme se nad jeho zařizováním opravdu zamyslet.

Příčky i nábytek

Dispozice bytu můžeme změnit například vybouráním příček a jiným rozložením interiéru. Například v kuchyni vybudovat obývací kout s gaučem a televizí a místo původního obýváku vytvořit novou místnost.

Byty s vysokými stropy, které se často vyskytují ve starších domech mají výhodu v možnosti vybudování patra na spaní. U opravdu malých bytů typu 1+kk se potom vyplatí pořídit sklápěcí postel, která je přes den schovaná, nezabírá prostor a na noc ji vždy rozložíme. Nabízí kvalitnější spaní než mnohé gauče a pohovky, které nejsou uzpůsobené ke každodennímu odpočinku. Skvělé řešení do bytů, kde musíme řešit každý centimetr prostoru, jsou také skříně a úložné prostory na míru, které ideálně můžeme vést až ke stropu a maximalizovat tak možnosti úložných prostorů.

Kuchyně s rozumem

Mnoho místa můžeme ušetřit také při zařizování kuchyně. Velký sporák s troubou a čtyřmi plotýnkami sice může být praktický pro vaření, ale zabírá mnoho prostoru, zatímco by mohly stačit jen dvě plotýnky a samostatná menší trouba s kombinací funkcí mikrovln a pečení. Také jídelní stůl můžeme pořídit sklopný, který schováme, pokud není potřeba ho používat nebo ho naopak umístíme doprostřed místnosti a využijeme ho také pro práci, hry a přípravu do školy.

Se zařizováním může pomoci také bytový architekt. Jeho služby nejsou tak nákladné, jak by se mohlo zdát. Cena se může pohybovat od 15 do 50 000 Kč. Spoluprací s bytovým architektem si zajistíme pohodlné a praktické bydlení, které bude splňovat všechna vaše přání a naplňovat veškeré potřeby.


Zpět na výpis článků