Proměny realitního trhu aneb preference nájemních bytů před nákupem realit

Některá města v České republice hlásí mírné zpomalení růstu cen nemovitostí a Praha či Středočeský kraj hlásí pokles cen u starších prodávaných bytů. Začíná tedy ideální čas pro nákup nemovitosti nebo je lepší ještě chvíli počkat?

hrubá stavba domu


Hledání míst s nižší cenou bydlení není jednoduché

Vysoké ceny bydlení ve velkých městech motivovaly kupující přesídlit se do menších a levnějších lokalit. Příkladem může být naše hlavní město Praha, které díky vysokým cenám nemovitostí motivovalo kupce hledat své vysněné bydlení ve Středočeském kraji. I když tyto dvě lokality patří mezi dvě nejdražší možnosti bydlení, pozadu nezůstává ani Brno, které se řadí na třetí příčku. Drahé bydlení nicméně kupci najdou i v Ostravě nebo Moravskoslezském kraji.

Získat hypotéku bude stále těžší

Příležitosti k získání hypotečního úvěru se pro mnoho českých domácností stanou pouhým přáním. Česká národní banka zvyšuje úrokové sazby, které se aktuálně blíží téměř 5 % a přichází i přísnější pravidla pro získání úvěru. Žadatel o úvěr bude muset místo původních 10 % disponovat 20 % vlastních finančních prostředků pro získání hypotéky. Banky už v této chvíli hlásí mírný pokles nových žádostí o úvěr a my možná brzy uvidíme i klesající trend poptávky po investičním nákupu realit.

Pronájem či vlastní bydlení, to je oč tu běží

Díky vysokým cenám nemovitostí dochází k poklesu nákupu realit za účelem běžného bydlení, a to i když ceny pražských bytů začínají mírně klesat. Preferencí či nutností se aktuálně jeví nájemní bydlení, které využívá stále více lidí. Nákup nemovitosti jako investice nicméně aktuálně neklesá, což zřejmě zapříčiní mimo jiné i zvýšení cen nájemného. To už je nyní na stejné úrovni, jako tomu bylo před pandemií koronaviru.

Prodeji je stále přáno

Jste v situaci, kdy chcete prodat svou nemovitost? I když možná přicházíte poměrně pozdě, stále můžete byt či dům poměrně dobře prodat. Nicméně doporučujeme neotálet se vstupem na realitní trh a nečekat na vyšší úrokové sazby pro kupující.


Zpět na výpis článků