Realitní rok 2023: V čem bude jiný?

Rok 2022 byl pro mnohé realitní makléře velmi náročný a znamenal pro realitní trh mnoho změn, zejména nižší poptávku po vlastním bydlení. Co nás tedy čeká v novém roce? Začne se optimisticky zvyšovat poptávka po nemovitostech, nebo nás čeká období útlumu na trhu s nemovitostmi? To se dozvíte v dnešním článku.

Novinky v realitním světě


Vysokých úrokových sazeb se jen tak nezbavíme

V případě nákupu nového bydlení se drtivá většina Čechů nevyhne financování z externích zdrojů. Úvěrové sazby jsou stále vysoké, a to nad 6 %. Tohoto vysokého čísla se v českých bankách zřejmě nezbavíme ani v roce 2023, kdy s námi pravděpodobně budou i v první čtvrtině roku. Podle expertů bankovního sektoru by postupně mělo přijít snížení úrokových sazeb, nicméně neměli bychom očekávat markantní změny. V případě, že se úrokové sazby srazí pod hranici 5 %, mohl by se realitní trh otevřít alespoň investorům, pro které není aktuální situace příliš atraktivní.

Obnovení DTI a DSTI vzdaluje občany od vlastního bydlení

Pandemie koronaviru přinesla mnoho změn, ke kterým řadíme i rozvolnění podmínek pro získání hypotéky. Ukazatele DTI a DSTI byly v první polovině roku 2020 zrušeny, což velmi ovlivnilo poptávku po vlastním bydlení. Česká národní banka svůj verdikt vzala zpět a od 1. dubna 2022 je nutné opět dodržovat limity příjmového i dluhového ukazatele, díky čemuž banky evidují méně žádostí o úvěr. Obnovení ukazatelů nenarušilo ani zhoršení podmínek pro získání úvěru, a tak lidé, čekající na nové bydlení, jsou nuceni zůstávat ve stávajících obydlích či pronájmech. Změna by mohla přijít v květnu 2023. kdy se koná zasedání ČNB.

Pokles cen (nejen) rekreačních objektů

Kromě přísnějších podmínek k získání úvěru jsme byli v roce 2022 svědky i rapidního zvýšení cen nemovitostí, které se dostaly na historická maxima. Rok 2023 nám tak zřejmě ukáže, jaké nemovitosti skutečně odpovídají nákupní ceně a u kterých cena výrazně klesne. Už nyní dochází k poklesu cen rekreačních objektů, rodinných domů před rekonstrukcí nebo panelových bytů, u kvalitních nemovitostí a nízkoenergetických novostaveb můžeme pozorovat opak. Otázka provozních nákladů je zvláště v této době velmi skloňována, proto se novostavby právem těší velké oblibě.

Dražší nájmy překvapily v Praze i v Hradci Králové

Rok 2022 znamenal pro Českou republiku velký boom v oblasti pronájmů, což se projevilo i na výrazném navýšení cen. Není se ale čemu divit - vysoké sazby hypoték, zhoršené podmínky pro získání úvěru a dražší nemovitosti, to vše výrazně zamávalo s realitním trhem. Velká i menší města zaznamenala zdražení nájmů zhruba o 20 - 30 %, nicméně v roce 2023 se nečeká podobné navýšení a ceny by měly být poměrně stabilní.

Dnešní doba je poměrně náročná, což se odráží i v náladě ve společnosti. Ta je aktuálně velmi nejistá, což se odráží i na utrácení výplat Čechů. Strach z očekávaných nákladů za energie nenastavuje příliš dobré podmínky pro nákup tak zásadních věcí, jako jsou nemovitosti. Nyní nám tedy zbývá doufat, že vše špatné je už za námi a budeme v brzké době svědky nastartování ekonomiky nejen v oblasti realit.


Zpět na výpis článků