Realitní trh se mění. Dočkáme se nižších cen nemovitostí?

Pokud jste v situaci, kdy hledáte ideální nemovitost pro své bydlení nebo přemýšlíte nad jejím prodejem, jistě netrpělivě sledujete realitní trh. Co aktuálně platí a dočkáme se nižších cen?

Realitní trh


Inzertní servery jsou plné nabídek, což je jedním z ukazatelů, který jasně mluví o změně realitního trhu. V období pandemie v letech 2020 a 2021 množství nabízených nemovitostí klesalo, nyní vidíme opačný trend. Čísla totiž mluví jasně - v červnu jsme mohli zaznamenat o více než 50,68 % nabídek bytů a 51,89 % domů, než tomu bylo v období pandemie. Proč tomu tak je? Ceny totiž letí strmě vzhůru a v případě prodeje nemovitosti si přijdete na dobré finanční prostředky.

Nicméně najít zájemce o koupi vaší nemovitosti nemusí být v této době nejlehčí úkol, zejména v době vysokých cen a ještě vyšších úrokových sazeb. Hypotéka se v tomto období stala pro mnoho Čechů nedostupnou variantou. Pokud tedy potřebujete nemovitost ihned a nechcete čekat, budete pravděpodobně muset přijít s nižší cenou.

Jak tedy vypadá současná situace? Případné snižování cen se netýká pouze vaší nemovitosti, ale i dalších 20 % nabídek bytů a 16 % nabídek domů, což v průměru znamená slevu u bytů cca 246 000 Kč a u domů 446 000 Kč. Pokud nemovitost nechcete prodávat, ale láká vás její pronájem, máme dobré zprávy. Pokles ceny nájmů byl patrný pouze v období začátku roku 2021, na začátku roku 2022 se ale nájmy začaly opět zvyšovat.

Jestli jste v roli kupujícího, jistě vás nepotěší fakt, že na byt byste potřebovali zhruba 25 ročních nájmů, což je od roku 2019 výrazná změna. Tehdy bylo zapotřebí zhruba 16 ročních nájmů, což je oproti nynější situaci markantní rozdíl.

Realitní trh je poměrně turbulentní, proto je dobré obrátit se na odborníky, kteří vám pomohou se v něm lépe orientovat a najít tu nejlepší možnou cestu.


Zpět na výpis článků