Rychle rostoucí ceny bytů v Česku. V porovnání EU obsazujeme první příčky

Ceny bytů v Česku jsou momentálně nejdražší v historii. V druhém čtvrtletí roku 2021 vzrostly ceny nemovitostí až o 14,5 % a v porovnání s průměrnou cenou bytů v EU jsou až třikrát dražší. Co je příčinou?

Rostoucí inflace


Jaká je současná situace kolem růstu cen nemovitostí v Česku?

Růst cen českých nemovitostí je třetí nejrychlejší v rámci EU (na prvním místě je Estonsko a Dánsko). Minulý rok se v druhém čtvrtletí ceny zvýšily o více než 14 %. Ani tento rok se prudký nárůst nezastavuje. Proti poslednímu čtvrtletí 2021 se nárůst cen bytů opět zvýšil, tentokrát o 5 %. Podle HB Indexu se byty meziročně zdražily o 20,6 % a rodinné domy o 23, 7 % což je za dobu tohoto indexu doposud nejvíc.

Jedná se o velký rozdíl cen jen v rámci několika let, od roku 2015 se ceny bytů zvýšily skoro o tři čtvrtiny. Sen pořídit si vlastní bydlení se tak stává mladým rodinám stále vzdálenější.

V rámci EU je na tom nejlépe Kypr, kde cena bytů dokonce klesá. Itálie, Rumunsko a Španělsko mají zase nejmenší cenový nárůst.

Proč ceny nemovitostí tak rychle rostou?

Říct jednoznačně co stojí za růstem cen je v podstatě nemožné. Předseda představenstva Hypoteční banky a ČSOB Stavební spořitelny Jiří Feix pro irozhlas.cz řekl, že za to může mimo jiné nedostatečná nabídka, nárůst stavebních nákladů, zvýšení nákladů na mzdy pracovníků nebo strach z dalšího nárůstu úrokových sazeb.

Kvůli rostoucí inflaci se lidé také snaží ochránit své finanční prostředky investováním do nemovitostí.

Feix také uvádí, že ani zvyšování úrokových sazeb, které zavedla Česká národní banka, růst cen nezpomalil. ČNB doufala, že se poptávka sníží s rostoucí cenou hypotečních úvěrů a navýšila tak základní úrokové sazby, z kterých se počítají úroky z hypoték.

Nelze ani říct, kdy se růst cen zpomalí. Na druhou stranu, pokud vlastníte byt nebo dům, který chcete prodat, teď je ten správný čas.


Zpět na výpis článků