Stavíte? Připravte se na růst cen

Stavební sezóna je v plném proudu a ceny materiálu se stále postupně zvyšují. To je realita letošního roku. Např. cena cihel se zvýšila kvůli růstu cen plynu, který tvoří podstatnou část nákladů při jejich výrobě. Další vyhlídky ale nejsou příliš příznivé, neboť kvůli sankcím na ruskou ekonomiku dojde zřejmě k dalšímu zdražování.

Růst cen stavev


Proč se stále zdražuje

Když stavíte delší dobu a vidíte vývoj cen cihel, jistě vás napadá otázka, proč se tento stavební materiál zdražuje. I když základní surovinou pro výrobu cihel je jíl a různé příměsi, jako jsou např. dřevěné piliny, majoritní podíl na náklady spojené s výrobou cihel tvoří energie.

V hlavní roli plyn

Plyn tvoří asi 50-60 % výrobních nákladů cihel a zvyšující se cena plynu znamená i celkový růst cen za tento materiál. Výrobci, kteří si zafixovali cenu plynu nebo ti, kteří mají výrobny mimo Evropskou unii, mají tedy aktuálně obrovskou výhodu a mohou nabídnout o něco nižší ceny, než jejich konkurence.

Krize s výrobní kapacitou

Vysoké ceny plynu nejsou jediným faktorem, který ovlivňuje výslednou cenu. Letní prázdniny jsou často obdobím, kdy se více staví a výrobní kapacita nezvládá zajistit poptávku po stavebním materiálu. V aktuální situaci je tedy prakticky nemožné zajistit větší množství cihel s dodáním do dvou měsíců.

Nejistá budoucnost

I když jsou ceny stavebních materiálů vysoké, pohled do budoucna nevěstí žádné výrazné snížení cen. Klíčové jsou dodávky plynu a jejich cena do Evropy, na které bude záviset mnohé. Pokud dojde k úplnému zastavení plynu, jako první se podle odhadů odstřihnou průmyslové výrobny a plyn bude putovat zejména do domácností. Taková situaci by samozřejmě zbrzdila veškerou výrobu a cena stavebního materiálu by se dynamicky zvyšovala nebo by došlo k vyprodání.

Jestli stavíte svou vysněnou nemovitost, aktuální situace pro vás může být velice náročná. Proto se obrňte trpělivostí a zkuste najít vhodná řešení právě pro vás.


Zpět na výpis článků