V hlavní roli okna aneb jak vybrat tu nejlepší orientaci?

Ať už stavíte nebo přestavujete dům či byt, jistě vás bude zajímat orientace oken a denní světlo, které velmi ovlivňuje naši náladu i produktivitu. Jak tedy vymyslet rozmístění pokojů v závislosti na denním světle?

Okna v bytě


Prosluňte svůj domov

Místo pro vaše bydlení, které je plné světla, působí daleko pozitivněji na naši náladu než tmavé prostory. Při rozmýšlení polohy jednotlivých místností přemýšlejte nad ideálním rozmístěním tak, aby v místě, kde trávíte nejvíce času, bylo i co nejvíce možného denního světla. Díky tomu vám bude v daných prostorách příjemně a budete v nich rádi trávit čas.

Nepodceňujte míru denního světla

I když se může zdát, že trávíme více času v práci než doma, nezapomínejte na víkendy, kdy jsme doma většinu času. Proto je důležité myslet na co nejlepší orientaci oken v jednotlivých místnostech, aby pobyt doma byl příjemný od rána do večera. Je tedy podstatné řešit i takové detaily, jako je intenzita a úhly dopadajícího světla do vašeho domova.

Ložnice na východ, obývák na západ

I když jsou naše denní rozvrhy zcela odlišné, dá se počítat s určitými zákonitostmi, které mohou pomoci při rozhodování, jak okna a jednotlivé místnosti rozmístit. Např. ložnice na východ může při špatném zatemnění znamenat probuzení s prvními slunečními paprsky, nicméně večer v ní bude příjemně i přes parné letní dny.

Obývák je zase dobré orientovat na západ, abyste si i po práci užili co nejvíce denního světla ve společných prostorách se svou rodinou. Pro technické místnosti je skvělá orientace na sever, kde je přirozeně nejméně světla. Okna na jih nabízí sluneční svit během celého dne, je tak ideální např. pro dětský pokoj nebo kuchyň.

Vybrat tu nejlepší orientaci oken nemusí být náročnou disciplínou, stačí jen přemýšlet nad denním rozvrhem rodiny a prostorem vašeho domova.


Zpět na výpis článků