Vrací se éra paneláků aneb kde budou bydlet naše děti?

Vlastní bydlení je drahé a ne každý si ho může dovolit, proto si mladí lidé mohou velmi brzy zamilovat bydlení, které známe jako paneláky - ty byly v devadesátých letech považovány za nemoderní a nevyhovující varianty, nicméně doba se mění a k panelovým bytům se vrací stále více lidí. Jak to vypadá dnes?

Pronájem bytu

Paneláky získávají na oblibě

I když se občas setkáme s názorem, že panelové byty nejsou kvalitní a pro každého, čísla mluví poměrně jasně - byt v rekonstruovaném panelovém domě se může pohybovat okolo 50-100 tisíc Kč za metr čtvereční. I když mohou panelové byty působit zastarale, těší se velké oblibě. Další častou metodou stavění je výstavba betonového jádra, které je pokryto izolací a cihlami - tento proces je však plný vlhkých procesů a celá realizace je časově i finančně velmi náročná.

Nové metody jsou na spadnutí

Dnešní doba je plná náročných situací, které se pojí nejen s válkami, ale i s probíhající energetickou krizí. Proto je nezbytné začít myslet na nízkonákladové bydlení, které by bylo efektivní variantou pro naši budoucnost. V roce 2021 schválilo Ministerstvo pro místní rozvoj návrh plánu na výstavbu moderních bytových domů, a to prostřednictvím “inteligentních konstrukcí” - MMC (Modern Methods of Construction)

Budoucnost v podobě panelových domů

Jak to ale celé funguje? Pro realizaci panelových domů se mohou používat dřevěné i ocelové rámy, do kterých se vloží stěnové panely - ty jsou již často vybaveny dalšími prvky, jako je vedení sítí. Jedná se o ekologičtější variantu, která nabízí velmi rychlou výstavbu - nový čtyřpatrový dům s 24 jednotkami může být touto metodou realizován za cca 90 dní, což u jiných stavebních metod není možné zajistit.

V hlavní roli nižší náklady

Proč je tato metoda tak zajímavá? Přináší totiž spoustu benefitů, jako je udržitelnost i nižší finanční náklady pro budoucí majitele. Pokud by vás tížilo splácení vysoké hypotéky a placení nájmu v současném bydlení, díky rychlé výstavbě dojde ke zkrácení tohoto finančně náročného období a i výsledná cena bytu by měla díky nové stavební metodě výrazně klesnout.

Modularita je stále oblíbenější

Modulární výstavba je široce využívána pro rodinné domy V tomto segmentu jsou moduly hojně využívány v různých formách a materiálových provedeních. Primárně se používá dřevo, ale také keramzit nebo tradiční beton. Nové techniky stavby navíc potěší i malé a střední stavební firmy, jelikož nebude potřeba tolik dělníků na stavbě. Jelikož je modulární výstavba stále oblíbenější, můžeme se jistě těšit i na modulární bytové domy, i když panelové domy nebyly dříve nijak oblíbené, v této době se díky modernizaci a komfortu bydlení těší velké oblibě. Jelikož výstavba panelových domů je stále efektivnější, dá se očekávat i dostupnější a ekologičtější bydlení, které následující generace jistě ocení.


Zpět na výpis článků