Vyletěly vaše děti z hnízda? Poradíme, co s prázdným prostorem vašeho bytu či domu

Na začátku si přejeme co největší prostor pro naši rodinu, jenže co s velkým bytem či domem, když naše děti odejdou na vysoké školy, do prvních samostatných bydlení nebo za svými partnery? Ať už jste na začátku rozhodování, jaký prostor je pro vás ten pravý nebo si lámete hlavu, čím zaplníte prázdné pokoje, rádi poradíme, jak si s nastalou situací poradit.

Rostoucí inflace


Vsaďte na větší prostory

I když je menší byt lákavou variantou, která šetří peníze, málo prostoru a téměř žádné soukromí může mít negativní dopady na jednotlivé členy rodiny. Jestli plánujete větší rodinu, zvažte všechny aspekty, jako jsou rozdílný věk, zájmy či pohlaví, které mohou v rodině nastolit jisté napětí. Dostatek místa a soukromí, které větší bydlení nabízí, může mít velkou roli v dobrém naladění celé rodiny a do budoucna přinese mnoho benefitů.

Nebojte se rekonstruovat

Pokud jste v situaci, kdy vaše děti odešly budovat svůj život mimo váš dům, možná přemýšlíte, co s nevyužitým prostorem. Podle statistik stavebních spořitelen se manželé v předdůchodovém věku ubírají cestou rekonstrukce. 21 % manželských párů mění bývalý dětský pokoj na pokoj pro hosty, 16 % změní pokoj dětí na druhou ložnici. Častou variantou je i rekonstrukce na pracovnu, kterou využívá buď jeden z páru nebo ji dimenzují pro potřeby obou. Myslete proto na sebe a své koníčky a dopřejte více prostoru i sobě.

Přestěhujte se

Máte kolem sebe mnoho prostoru a je pro vás neudržitelné se o něj starat? Možným řešením je i prodat stávající velký byt a koupit menší nemovitost. V dnešní době není výjimkou, že realitní kancelář pomůže s plynulým prodejem i koupí nové nemovitosti tak, aby vše proběhlo ideálně v podobný čas a nebylo nutné využít pronájem na překlenovací období. Jestli velmi zvažujete tuto možnost, pak je dobré se obrátit na kvalifikovaného realitního makléře, který disponuje databází různých nemovitostí a klientů. Není ani výjimkou, že si lidé své nemovitosti mezi sebou pouze vymění, z čeho nakonec těží obě strany.

Vyzkoušejte pronájem

Pokud vaše nemovitost nemá průchozí místnosti nebo je možné změnit dispozici vašeho domu, můžete vyzkoušet pokoj či část bytu nebo domu pronajmout. Krátkodobý pronájem mohou využít nejen turisté, ale i studenti či pracující, kteří jezdí na časté služební cesty. Tato varianta může být velmi příznivá, a to zejména pro vaši peněženku.

I když odchod dětí z domova je velmi těžký prožitek, který může hýbat i s manželským vztahem, využijte potenciál této situace co nejlépe a nebojte se změn, které nevyhnutelně nastanou.


Zpět na výpis článků