Vysněné místo pro vaše bydlení? Vsaďte na Brno, které myslí zeleně

Město Brno je ideálním místem pro vaše bydlení. Nabízí mnoho kulturních a jiných aktivit, velké množství parků a příjemných míst, kde se chcete na chvíli zastavit a užít si tep tohoto města. Třešničkou na dortu je moderní smýšlení Brněnského magistrátu, které plánuje umístění solárních panelů na stovky střech brněnských budov, čímž se sníží emise oxidu uhličitého a ušetří mnoho finančních prostředků za energie.

Bydlení v zeleném Brně


Brno pro všechny

Brno je překrásné město, které je druhým největším městem v České republice. Aktuálně čítá přibližně 379 tisíc obyvatel a jeho metropolitní část obývá zhruba 700 tisíc lidí. Najdete zde mnoho možností kvalitního vzdělání nejen pro vysokoškolské studenty, ale i v rámci základních a středních škol. Jedná se o vysoce kulturní místo, které nabízí nejen několik divadel, ale i výstavních prostor. Na své si jistě přijdou i milovníci kaváren a restaurací, kteří tu najdou mnoho podniků s kvalitní kávou a vysokou gastronomií.

Solární panely na střechy v majetku města

Kvalita vzduchu a výrazné šetření energií čeká město Brno již během prosince 2022, kdy se začnou umisťovat první solární panely. Ty najdeme na střechách domovů pro seniory, bytových domů, škol nebo nemocnic. Náklady s tím spojené by měly z velké části pokrýt dotace, ale přejde se i k úvěru či k prodeji akcií firmy Sako Brno Solar, která je dceřinou firmou Sako Brno a bude se starat o projekty, instalace i provoz solárních panelů.

Šance pro zelené střechy novostaveb i starších domů

Kromě solárních panelů přichází i nabídka dotace k vytvoření zelených střech, ať už u novostaveb nebo starších domů. Minimální plocha takové střechy by měla být 10 m2, maximum je stanoveno na 1 000 m2. Při realizaci takové střechy se můžete dostat k dotaci 1 400 Kč na 1 m2 a jistě vás potěší i možnost hrazených výdajů za pořízení statického posudku, a to do výše 10 000 Kč.

Zelené střechy jsou budoucnost

Tento typ střech není pouze moderním prvkem našich domovů, ale přináší celou řadu benefitů. Jedním z nich je tepelná stabilita budovy, produkují kyslík, absorbují škodliviny ze vzduchu a snižují znečištění ovzduší. Dalším benefitem je i snížení teploty v okolí domu, což se v době globálního oteplování a náročného léta bude velmi hodit pro udržitelný život ve městech. Střecha plná rostlin je vhodná nejen pro naši planetu, ale i pro naše duševní zdraví - ať už k prevenci před depresí nebo ke snížení stresu.

Zelené střechy podporuje i stát

V případě, že nebydlíte v Brně či okolí a láká vás možnost zelené střechy, možná vás potěší informace o dotačním programu Nová zelená úsporám, který je platný od podzimu 2021 a můžete získat dotaci až ve výši 1000 Kč na m2 s maximální výší dotace pro rodinné domy 100 000 Kč.

Myslet zeleně je moderní, a to nejen na území města Brna. Využijte nabízené dotační programy a vytvořte malou oázu i na vaší střeše.


Zpět na výpis článků