Vývoj ceny nemovitostí: skutečný problém, nebo uměle vyvolaná panika?

Autor: Autor

Pořídit si vlastní bydlení se zdá být každý rok těžší a těžší kvůli neustálému růstu cen. Podle Hypoteční banky stouply v roce 2021 ceny nemovitostí až o 23 % (na Slovensku je to podle Národní banky Slovenska 18,7 %).

ceny nemovitostí

Někteří mají za to, že se dostatečně nestaví a poptávka tedy neodpovídá nabídce, ale je tomu skutečně tak?

Máme doopravdy nedostatek bytů?

Většina z nás chce jednou mít svůj vlastní dům nebo byt. Průzkum Asociace českých spořitelen ukázal, že až 90 % mladých Čechů by chtělo bydlet ve vlastním.

Tato touha se netýká jen mladých, jak je vidět v počtu lidí, kteří už vlastní bydlení mají. Podle stránky statista.com bydlí až 78,9 % Čechů ve vlastní nemovitosti (údaj z roku 2020). To je zhruba o 10 % více než je průměr v Evropské unii. Na Slovensku je to dokonce 92 %.

Jak je to se stavbou bytů?

Ti, co tvrdí, že máme nedostatek bytů a domů k tomu nemusí mít úplně nezištnou motivaci. Developeři budou samozřejmě chtít, aby lidé kupovali nebo investovali do nemovitostí. I média mohou podávat zkreslenou představu o tom, co se děje, aby zlákala vaši pozornost.

Pojďme se blíže podívat na pár statistik

Podle údajů z roku 2020 žije v ČR přibližně 10,7 milionů obyvatel. Dlouhodobě se tento počet nijak výrazně nemění, snad jen v době, kdy se zde přistěhuje větší počet cizinců. To teď můžeme například očekávat kvůli situaci na Ukrajině.

V roce 2021 se zvýšil počet obyvatel o zhruba 20 000, o rok dříve to bylo jen okolo 8 000.

Když k tomu navíc přidáme fakt, že podle Českého statistického úřadu bylo v roce 2020 dokončeno přes 15 000 bytů, nejedná se až o tak velký rozdíl. Mnoho lidí se navíc stěhuje do pronájmu nebo ke známým.

Současná situace na trhu se má tak, že teď v únoru 2022 bylo v Česku nabízeno k pronájmu 20 000 bytů a na prodej dokonce až 30 000.

Co tedy způsobuje růst cen nemovitostí?

I kdyby tedy nebyl tak velký nedostatek bytů, jejich ceny se stále za poslední roky rapidně zvyšují. Podle Českého rozhlasu se ceny nemovitostí v ČR zvýšily téměř nejvíce ze všech evropských zemí.

Možná však, že spíše, než nedostatek za to může právě naše touha kupovat nebo investovat do nemovitostí. Ostatně nemusí být nutně nic špatného na snění o olivově zeleném domku s příjezdovou cestou a zahradou, kde bychom každé léto grilovali nebo nechali běhat své ratolesti s velkým bernardýnem.

Stojí se však zamyslet nad tím, jestli si za ty závratné ceny nemůžeme tak trochu sami.


Zpět na výpis článků